You are currently viewing Odzyskiwanie danych właściwości olśniewającego serwisu.

Odzyskiwanie danych właściwości olśniewającego serwisu.

Odzyskiwanie danych Jak odzyskać utracone pliki z dysków twardych i SSD

W tym artykule dowiesz się, jak odzyskać utracone pliki z dysków twardych, dysków SSD, a nawet metadane. Poznasz także różne rodzaje utraty danych, w tym awarię dysku fizycznego, nadpisywanie plików i odzyskiwanie metadanych. Na koniec dowiesz się, jak przywrócić cenne dane z dysku SSD. To tylko kilka z wielu czynników, które należy wziąć pod uwagę w przypadku utraty danych. Czytaj dalej, aby poznać różne metody odzyskiwania cennych plików.

Odzyskiwanie metadanych

Odzyskiwanie metadanych ma kluczowe znaczenie dla przywracania plików po awarii. Pliki są tracone z wielu powodów, w tym z powodu uszkodzenia lub usunięcia. W tym artykule pokażemy, jak odzyskać utracone pliki. Oto trzy sposoby przywracania utraconych danych:

Najpierw należy wyeksportować dane do innej lokalizacji. Odzyskiwanie metadanych pomaga przywrócić dane z różnych lokalizacji. Metadane są przydatne do dostosowywania obiektów, a ich przywrócenie może być bardzo kosztowne, jeśli zostaną utracone podczas awarii. Po drugie, ważne jest, aby zrozumieć, jak działają dane przechowywane w systemie. Na przykład, jeśli firma korzysta z usługi Salesforce, istnieje prawdopodobieństwo utraty wszystkich danych w przypadku dłuższej niedostępności usługi.

Narzędzie do odzyskiwania danych może również odzyskiwać metadane. Może także wykonywać odzyskiwanie surowe na podstawie znanej zawartości. Posiada algorytmy analizujące metadane pliku. Większość narzędzi do odzyskiwania danych stosuje te dwa podejścia lub ich kombinację. Na przykład oprogramowanie do odzyskiwania plików próbuje odzyskać metadane plików za pomocą odzyskiwania surowego, jeżeli występują jakiekolwiek problemy z danymi lub plikami na urządzeniu. Jeśli to podejście nie zadziała, oprogramowanie wyświetli listę operacji odzyskiwania i kopii zapasowych. Jeśli ten krok się nie powiedzie, plik nie zostanie odzyskany.

Pliki zawierają metadane. Informacje te pozwalają zlokalizować główne struktury pamięci masowej systemu plików, pliki, właściwości i hierarchię katalogów. Odzyskanie metadanych umożliwi użytkownikom dostęp do systemu bez konieczności oczekiwania na odzyskanie wszystkich danych. Umożliwi to również szybszy dostęp do serwera niż w przypadku braku metadanych. W zależności od systemu, oprogramowanie do odzyskiwania metadanych może przywracać nazwy plików, struktury folderów i indeksy. Możliwe jest także przywracanie całych struktur folderów.

Awaria dysku fizycznego

Jeśli zastanawiasz się, czy Twój dysk twardy nadal nadaje się do odczytu, czytaj dalej. Większość dysków twardych ulega awarii po pewnym czasie z powodu uszkodzeń mechanicznych i elektronicznych. Większość problemów fizycznych jest wynikiem nadmiernej liczby operacji zapisu. Inne rodzaje problemów fizycznych mogą być wynikiem uszkodzonej karty kontrolera lub wady producenta. W niektórych przypadkach uszkodzenia fizyczne mogą być spowodowane ogniem, wodą lub uderzeniem. Chociaż wszystkie urządzenia elektroniczne w końcu ulegają awarii, problemy fizyczne mogą być spowodowane uszkodzeniem chipów lub komponentów. Objawy te różnią się w zależności od rodzaju posiadanego dysku twardego.

Objawy awarii dysku twardego różnią się od tych spowodowanych atakiem wirusa. Dysk, który nie jest rozpoznawany przez komputer, prawdopodobnie uległ awarii. Może to być nawet subtelne, a użytkownik może to zauważyć dopiero po zawieszeniu się komputera lub wystąpieniu uszkodzonych sektorów. Nawet jeśli dysk działa prawidłowo, dostęp do plików jest niemożliwy, chyba że zostanie użyty specjalistyczny sprzęt do ich przywrócenia. Na szczęście istnieje kilka sposobów odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku twardego.

Jeśli dysk twardy nadal się obraca, ale nie można uzyskać dostępu do danych, istnieją dwie główne przyczyny tego problemu: przepięcia lub wadliwy sprzęt. Gdy na dysku twardym występuje przepięcie, jeden z jego elementów, zwany diodą TVS, ulega zwarciu, co powoduje uszkodzenie płytki drukowanej. Powoduje to wyświetlanie czarnego ekranu lub zawieszanie się komputera podczas uruchamiania. Jeżeli nie można uruchomić komputera, należy skontaktować się ze specjalistą w celu zdiagnozowania problemu.

Jeśli dysk twardy zaczyna klikać, oznacza to, że uległ uszkodzeniu fizycznemu. Ten rodzaj awarii oznacza uszkodzenie głowic odczytu/zapisu. Wahające się ramię powoduje, że głowice wydają odgłos klikania, który jest znany jako „kliknięcie śmierci”. W takim przypadku dysk twardy jest najprawdopodobniej poważnie uszkodzony, a jego odzyskanie wymaga skorzystania z profesjonalnej usługi odzyskiwania danych. Jeśli podejrzewasz, że dysk uległ awarii, wykwalifikowany specjalista ds. odzyskiwania danych oceni go i przedstawi bezpłatny raport diagnostyczny.

Nadpisywanie plików

Jeśli podejrzewasz, że utraciłeś ważne dane, najlepszą obroną jest regularne tworzenie kopii zapasowych danych. Najlepszym sposobem uniknięcia nadpisywania jest tworzenie kopii zapasowych plików przed wprowadzeniem w nich zmian. Ponadto można użyć narzędzia do odzyskiwania danych, aby odzyskać nadpisane pliki. Oto kilka sposobów na uniknięcie nadpisywania plików. Wystarczy regularnie tworzyć kopie zapasowe danych za pomocą profesjonalnego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych.

Nadpisywanie plików jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty danych. Dzieje się tak, gdy system operacyjny zapisuje nowe dane na tym samym dysku twardym. Problem z nadpisywaniem polega na tym, że nowe dane nadpisują usunięte dane. Dlatego tak ważne jest staranne wybranie danych, które mają zostać odzyskane. Podczas odzyskiwania utraconych danych należy upewnić się, że urządzenie multimedialne jest podłączone do komputera. Jeśli połączenie nie jest stabilne, może się zdarzyć, że nowe dane zostaną zapisane na starych, co spowoduje, że ich odzyskanie będzie niemożliwe.

Innym sposobem na odzyskanie nadpisanych plików jest użycie programu Time Machine. Metoda ta polega na otwarciu folderu w Eksploratorze Windows. Następnie należy wybrać zakładkę „Poprzednie wersje”. W zależności od wersji, może być możliwe przywrócenie nadpisanego pliku. Jeśli nie masz takiej możliwości, powinieneś skorzystać z profesjonalnego oprogramowania do odzyskiwania danych. Jeśli nadal występują problemy z odzyskaniem nadpisanych plików na komputerze Mac, zawsze można cofnąć się do poprzedniej wersji pliku.

Oprócz zapobiegania nadpisywaniu plików należy również niezwłocznie przeprowadzić skanowanie w celu odzyskania danych. Im szybciej zostanie przeprowadzone skanowanie w celu odzyskania danych, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaną one nadpisane przez nowe pliki, i tym większe szanse na odzyskanie usuniętych plików. Nawet jeśli pliki zostały usunięte przypadkowo, nadal można je odzyskać za pomocą oprogramowania do odzyskiwania danych. Kluczem do odzyskania nadpisanych plików jest upewnienie się, że istnieje kopia zapasowa tych plików.

Odzyskiwanie danych z dysku SSD

Aby rozpocząć proces odzyskiwania danych z dysku SSD, należy najpierw podłączyć dysk do innego komputera. Jest to ważne, ponieważ większość osób nie posiada wielu komputerów, na których można tworzyć kopie zapasowe danych. Ponadto ponowne uruchomienie komputera zwiększy szanse na odzyskanie danych z dysku. Oto kilka metod przywracania utraconych danych z dysku SSD. Poniżej wymieniono kilka skutecznych sposobów na odzyskanie danych. Poniżej wymieniono kroki, które należy podjąć.

Przed rozpoczęciem procesu odzyskiwania danych należy zrozumieć, że dyski SSD nie są standaryzowane. Występują w wielu różnych modelach i są produkowane przez różnych producentów, dlatego metoda przywracania danych musi być dostosowana do modelu dysku. Jeśli nie znasz dokładnego numeru modelu, możesz skorzystać z witryny internetowej producenta. Należy również pamiętać, że rozwiązania do odzyskiwania danych z dysków SSD często zawierają narzędzia, które są dostosowane do danego modelu.

Inna metoda przywracania danych z dysku SSD polega na użyciu oprogramowania. Oprogramowanie do odzyskiwania danych, takie jak Disk Drill, umożliwia odzyskiwanie usuniętych plików i folderów. Oprogramowanie umożliwia użytkownikom podgląd możliwych do odzyskania danych, dzięki czemu mogą oni wybrać pliki, które chcą odzyskać, oraz miejsce ich zapisania. Oprogramowanie może nawet naprawić dane z dowolnego typu dysku twardego, w tym z dysku SSD. Jeśli takie podejście nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, warto skontaktować się z firmą zajmującą się naprawą komputerów.

Specjalista może odnaleźć dane z awarii logicznej lub karty SSD w ciągu kilku sekund. Techniki samodzielnego odzyskiwania danych są nie tylko nieskuteczne, ale mogą dodatkowo uszkodzić dysk. Oprócz tych metod eksperci mogą również zapewnić bardziej kompletne i niezawodne odzyskiwanie danych. Dysponują oni specjalnym oprogramowaniem i sprzętem, który umożliwia szybkie i łatwe odnalezienie danych. Jeśli nie masz pewności co do stanu swojego dysku SSD, skontaktuj się z ekspertem w celu uzyskania bezpłatnej oceny.

Odzyskiwanie danych z taśmy

Dane cyfrowe odzyskane z taśm w formacie z połowy i końca lat 90. nie są dobrze opisane w istniejącej literaturze dotyczącej ochrony zasobów cyfrowych i kryminalistyki. W niniejszym artykule omawiamy zarówno sprzętowe, jak i programowe narzędzia do odczytu taśm. Przedstawiamy również tapeimgr, prostą, niezależną od formatu taśm aplikację programową. Następnie opisujemy procesy odzyskiwania danych z taśm w formatach DDS-1, DDS-3 i DLT-IV.

Oprogramowanie do odzyskiwania danych z taśm może pomóc w odzyskaniu usuniętych plików lub folderów z taśmy. Narzędzia te odzyskują pliki z uszkodzonych lub zniszczonych taśm. Odzyskują również dane z taśm, które zostały nieprawidłowo ustawione lub omyłkowo ponownie zainicjowane. Po odzyskaniu plików są one przenoszone na nowe urządzenie pamięci masowej. Oprogramowanie do odzyskiwania danych z taśm jest dostępne w Internecie. Zasoby te nie są jednak wyczerpujące i koncentrują się na określonym sprzęcie i oprogramowaniu do tworzenia kopii zapasowych.

W niektórych przypadkach napędy taśmowe mogą ulec awarii z powodu usterki sprzętowej. W takich przypadkach można odzyskać dane z napędu, korzystając z usług zewnętrznego warsztatu naprawczego. Jeśli jednak napęd taśmowy jest nadal objęty gwarancją, producent powinien go naprawić. Jeśli nie, można skontaktować się z firmą Gillware i poprosić o naprawę. Istnieją również pewne sposoby obejścia problemu w przypadku niektórych sterowników jądra. W przypadku utraty cennych danych warto skorzystać z porady specjalisty.

Kolejną zaletą taśmy jest jej trwałość przez dziesiątki lat. W przypadku konieczności odzyskania danych po awarii najlepiej jest utworzyć kopię zapasową na taśmie, a następnie przechowywać ją w innym miejscu. Taśmy mogą przetrwać nawet 50 lat, co sprawia, że są najlepszym rozwiązaniem do długoterminowego przechowywania danych. Można też kupić taśmy w wielu formatach, aby przechowywać na nich dane. Przechowując je, pamiętaj, aby przechowywać je w ognioodpornym lub odpornym na wilgoć pudełku.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]